САМОУШКОДЖУВАЛЬНА ПОВЕДІНКА: ЧОМУ ВИНИКАЄ ТА ЯК РОЗПІЗНАТИ У БЛИЗЬКИХ

23.05.2024   Administrator   Категорія: Сторінка психолога

Самоушкоджувальна поведінка (cелфхарм, self-harm) — будь-яка поведінка, під час якої людина завдає собі шкоди, намагаючись впоратися зі складними емоціями, переживаннями та спогадами.

Найчастіше така поведінка проявляється у вигляді завдання собі порізів, опіків та інших несуїцидальних самоушкоджень, наприклад:

• нанесення собі порізів гострими предметами;
  • проколювання шкіри;
  • нанесення собі ударів або навмисне вдаряння об щось;
  • припалювання себе сигаретами, сірниками чи свічкою;
  • нанесення собі синців, завдання вивихів чи переломів;
  • видирання волосся;
  • укуси.

Чому люди завдають собі шкоди?

Зазвичай така поведінка пов’язана зі стресом, тривогою, депресією, коли вони стають для людини нестерпними. Багато людей здатні подолати напругу, розмовляючи з близькими. Утім, деякі люди не можуть впоратися з почуттями та переживаннями, які їх переповнюють, тому наносять собі шкоду, щоби впоратися з напругою всередині.

Що може зумовлювати самоушкоджувальну поведінку:

• раптові несподівані зміни у житті, зокрема, смерть близької людини, розлучення батьків, перехід в іншу школу;
  • стрес, повʼязаний з навчанням, відчуттям надмірного навантаження, страху помилитися;
  • якщо людина стала свідком і пережила важкий стрес, зазнавала насильства у школі, вдома, у стосунках, чи пережила інші травматичні події;
  • соціальне дистанціювання,  ізольованість, почуття провини та сорому;
  • бажання привернути увагу до своїх переживань;
  • самопокарання;
  • для емоційної саморегуляції, зниження емоційної напруги;
  • вираження злості;
  • низька самооцінка або проблеми зі сприйняттям свого тіла;
  • жорстокість між однолітками.

Після самоушкодження людина може мати відчуття короткочасної свободи та вивільнення від складних емоційних переживань. Але причина цих переживань та страждань не зникає і така поведінка повторюється знову. Водночас, у деяких людей самоушкодження також може викликати ще важчі емоції та погіршити самопочуття.

Деякі люди описують самоушкодження як спосіб:

• виразити те, що важко передати словами;
  • перетворити невидимі думки чи почуття на щось видиме;
  • змінити емоційний біль на фізичний;
  • зменшити непереборні емоційні почуття або думки;
  • отримати відчуття певного контролю;
  • покарати себе за свої почуття і переживання;
  • змусити себе відчувати хоч щось (через відчуття пустоти всередині);
  • показати, що вони потребують допомоги.

Хто зазвичай завдає собі самоушкодження?

Самоушкоджувальна поведінка характерна для людей різного віку, зокрема, поширеність серед підлітків становить 18%. Хоча шкоду наносять собі переважно жінки, все ж завершені самогубства поширеніші серед чоловіків.

Які фактори ризику виникнення самоушкоджувальної поведінки:

• психічні захворювання (депресія, тривога, межові розлади особистості, розлади харчової поведінки);
  • молода людина без піклування батьків чи опікунів;
  • вразливі групи населення, які зазнають дискримінації (ЛГБТ, ВІЛ-позитивні, біженці, мігранти, увʼязнені тощо);
  • загибель близьких людей через самогубство.

На що потрібно звернути увагу, якщо запідозрено самоушкоджувальну поведінку:

• наявність шрамів;
  • носіння одягу з довгими рукавами, навіть у спекотну погоду;
  • розмови про відчуття знецінення та безпорадності;
  • свіжі порізи, синці, сліди опіків;
  • часті повідомлення про випадкові поранення;
  • емоційна нестабільність та непередбачуваність.

Важливо не засуджувати та не боятися такої поведінки, якщо помітили її у близької людини. Намагайтеся всіляко її підтримати. Не бійтеся спробувати поговорити з нею про її переживання. Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти і підтримати.

Що робити у випадку проявів такої поведінки:

• якщо ви доросла людина, то у разі появи у вас самоушкоджувальної поведінки, зверніться за допомогою до сімейного лікаря або до фахівця з психічної допомоги;
  • якщо ви неповнолітній — попросіть допомоги у батьків чи дорослих, яким ви довіряєте;
  • якщо ви спеціаліст (сімейний лікар, соціальний працівник, педагог, священник або надаєте іншу соціальну підтримку), можете розповісти батькам та дітям/підліткам про самоушкоджувальну поведінку і допомогти з плануванням надання підтримки.

Матеріал підготовлено в рамках Всеукраїнської програми з ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Селфхарм Самоушкодження Підлітки Ушкодження Психологія Депресія Стрес